Architektura
Kupujemy płytki

Obecnie na rynku jest bardzo pokaźny wybór płytek. Płytki łazienkowe można dobrać ze względu na ich wzór, kolor, rozmiar oraz rodzaj. Do wyboru jest glazura, terakota, gres i płytki ceramiczne. Dzięki odpowiednio dobranym płytko można odmienić łazienkę, nawet jeżeli wyposażenie będzie stare. Wyobraźnia każdego człowieka jest inna, dlatego należy sugerować się przede wszystkim własnym gustem oraz funkcjonalnością płytek.

Płytki ścienne jak i płytki podłogowe tak jak nazwa wskazuje mają swoje konkretne przeznaczenie, dlatego nie można ścienny kłaść na podłogę i odwrotnie. Jeżeli wybór płytek padnie na te o odcieniu jasnym, łazienka stanie się bardziej przestronna, czysta i powieje w niej świeżość. Jest to idealne rozwiązanie dla łazienek, w których nie ma okna. W takiej łazience relaks po ciężkim dniu jest gwarantowany. Jeżeli wyposażenie łazienki również jest jasne (beże, wanilia, piasek itp.), tym bardziej należy zdecydować się na jasne płytki tak by wszystko razem odpowiednio się komponowało. Płytki podłogowe i ścienne w łazience ciemnej uwydatniają znacznie wygląd urządzeń sanitarnych znajdujących się w tym pomieszczeniu. Dzięki ciemnym kolorom można w łatwy sposób komponować własne zestawienia, osiągając tym samym efekt inspiracji i nastroju podczas pobytu w tym pomieszczeniu. Ciemne płytki mają jednak jedną istotną wadę, widać na nich kurz i plamy, dlatego trzeba je częściej myć.

Parametry estetyczne nie powinny być jednak brane głównie pod uwagę przy wyborze płytek, równie ważne są też parametry techniczne, przede wszystkim ich ścieralność, odporność na uszkodzenia mechaniczne, chłonność oraz antypoślizgowość. Płytki podłogowe w łazience powinny być też bardzo odporne na działanie środków chemicznych, powinny być też łatwe w czyszczeniu i odkażaniu. Bardzo ważne jest również wykończenie płytek czyli fugi, które również dostępne są w kilku rodzajach, różnią się przede wszystkim składem i zakresem stosowania (zaprawy cementowe, zaprawy cementowe uelastycznione, masy elastyczne, zaprawy cementowo – epoksydowe, zaprawy epoksydowe).

Nasze ciekawe artykuły tematyczne o architekturze:

About the author

Related Posts