Budownictwo
Zalety i wady pościeli bawełnianej

Najpopularniejszym materiałem na pościel jest – tradycyjnie – bawełna.

Ten wielce uniwersalny materiał od wieków znajduje duże zastosowanie. Wydaje się wręcz idealny w użytkowaniu, a do tego nie jest drogi.

Najczęściej z bawełny wykonuje się pościele używane na szeroką skalę w szpitalach, noclegowniach, hotelach. Przemawiają za tym względy ekonomiczne – tani materiał oraz łatwość jego utrzymania w czystości. Jednak to, że pościel bawełniana używana jest w szpitalach czy hotelach wcale nie oznacza, że zwykły użytkownik nie może używać jej we własnym domu.

Najczęściej kupuje się ją dla dzieci, do łóżek i łóżeczek. Taka pościel sprawdza się znakomicie, a to z tego powodu, że małym dzieciom często zdarzają się różnego rodzaju „wpadki”, jak na przykład moczenie w nocy, wymioty czy po prostu pobrudzenie pościeli posiłkiem.

Za kupowaniem pościeli bawełnianej przemawia także fakt, iż jest to materiał, który posiada trzy ważne zalety:

pozwala skórze oddychać,
bardzo dobrze odprowadza wilgoć,
jest przyjemny w dotyku.

Dzięki dwóm pierwszym wyszczególnionym wyżej zaletom bawełna nie powoduje wyziębienia czy wychłodzenia ciała, a podczas gorączki idealnie wchłania ludzki pot nie powodując uczucia mokrego łóżka.

Chyba jedyną wadą pościeli bawełnianej jest to, że jest ona nieodporna na gniecenie. Po każdorazowym praniu konieczne jest jej mozolne prasowanie, by uzyskała dawny wygląd. Dawniej pościel bawełnianą krochmaliło się bezpośrednio po praniu i suszyło, a później zanosiło się do magla. Taka pościel przy pierwszym użyciu dawała miłe poczucie świeżości, jednak nie zawsze pierwsza noc na takim posłaniu była miła, z powodu sztywności nadanej przez krochmal.

Teraz po praniu wystarczy ją ładnie rozprostować, delikatnie naciągnąć i rozwiesić do wysuszenia, a po wyschnięciu przeprasować, by nadawała się do ponownego użycia.

Pościel bawełniana odporna jest na wysokie temperatury, dlatego jest tak uniwersalna w użyciu.

Nasze ciekawe artykuły tematyczne o architekturze:

About the author

Related Posts